U borbi protiv terorizma naročito u krivično-pravnim procesima protiv počinilaca terorističkih akata na stranim ratištima, neophodna je široka zajednička i jedinstvena međunarodna saradnja, implementacija postojećih rezolucija Saveta bezbednosti UN, kao i unapređivanje i sprovođenje nacionalnih politika u postupcima pravnog gonjenja, rehabilitacije i reintegracije stranih terorističkih boraca. To je jedan od zaključaka prvog dana regionalnog dijaloga o toj temi koji se održava u Beču u organizaciji Parlamentarne skupštine OEBS-a i Sekretarijata te organizacije u kojem učestvuje i narodna poslanica SDPS-a Nataša Mihailović.
Nataša Mihailović je učesnike skupa, predstavnike parlamenata zemalja jugoistočne Evrope, upoznala sa zakonodavnim i krivično-pravnim okvirom Srbije u borbi protiv terorizma i aktivnostima koje država sprovodi u postupcima repatrijacije i rehabilitacije povratnika sa stranih ratišta.
Mihailović, koja je i članica skupštinskog Odbora za unutrašnje poslove, odbranu i bezbednost, podsetila je da su na inicijativu SDPS-a 2014. godine učestvovanje, podsticanje, vrbovanje i organizacija odlaska naših državljana na strana ratišta definisani kao krivična dela.
– Vlada Srbije je u junu ove godine usvojila i plan postupanja nadležnih službi u slučaju povratka stranih terorističkih boraca i članova njihovih porodica, državljana Republike Srbije – rekla je Mihailović i kao posebno važno izdvojila je formiranje lokalnih timova za reintegraciju, koji pokrivaju ona područja iz kojih su, na osnovu raspoloživih saznanja, odlazili naši državljani na strana ratišta.
Mihailović je istakla da se posebna briga i pažnja mora se posvetiti ženama i deci stranih terorističkih boraca i da je postupcima prema njima neophodno poštovati njihova ljudska prava.
Pitanje žena učesnica u terorističkim grupama i na stranim ratištima Mihailović je stavila u globalni kontekst rodne ravnopravnosti i položaja i uloge žena u društvu koje i ih navodi da postanu ono što možda ni same ne žele u nadi da se tako suprotstavljaju predrasudama i zacrtanim rodnim ulogama.
– Da li žene koje se svojom voljom priključuju terorističkim organizacijama i odlaze na strana ratišta ili učestvuju u vrbovanju i radikalizaciji, to čine kako bi na taj način izašle iz pozicije drugorazrednog ljudskog bića na putu ka emancipaciji? Upravo je potčinjavanje, žrtvovanje i fanatizam, često i kroz istoriju, bio način na koji su se žene pridruživale terorističkim organizacijama i učestvovale u njihovim aktivnostima. Smanjenjem nejednakost među polovima, ugrožene žene će imati manje razloga da se u dokazuju kroz doprinos i žrtvovanje u terorističkoj borbi – rekla je Mihailović.
– Iako žene u većini slučajeva jesu žrtve u terorističkim organizacijama i na stranim ratištima, ne sme se potceniti ni njihovo učešće i surovost u primeni i sprovođenju ekstremnog radikalizma. Kompleksno je i važno pitanje da li su žene u terorističkim grupama i stranim ratištima žrtve ili počinioci ili i jedno i drugo i od odgovora ne to pitanje zavisi naš pristup rešavanju problema – istakla je Mihailović.
– Jedan od načina borbe protiv terorizma i zaštite žena i dece u konfliktnim područjima jeste aktivno uključivanje žena i u istražne timove u slučajevima krivično pravnih procesa protiv učesnika i učesnica na stranim ratištima, ali i u procesu povratka i resocijalizacije – zaključila je Mihailović