Govoreći o Predlogu zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije Jasmina Karanac rekla je da se jasno vidi da je inicijalni budžet za 2021. godinu dobro i pažljivo planiran i da se, budući da je ovo godina u kojoj se nadovezala zdravstvena kriza, planiranjem tog budžeta računalo na nepredviđene okolnosti koje su se, nažalost, i desile i da je ostavljeno prostora za dopunu budžeta, čime se u aprilu izašlo u susret građanima i privredi, a sada, pred kraj godine, ovaj rebalans je rezultat većeg privrednog rasta od očekivanog, ali i bolje naplate poreza i najveći deo sredstva biće opredeljen za investicije.
– Analizirajući prihode u budžetu, jasno možemo zaključiti da su njihovom povećanju najviše doprineli PDV i porez na dobit, ali i dobra situacija na tržištu rada, zbog koje su povećane uplate doprinosa u republičke fondove osiguranja pa, samim tim, i smanjene uplate iz budžeta. Šest meseci od prethodnog rebalansa u aprilu, deficit budžeta je smanjen sa 6,9 odsto BDP-a, koliko je tada predviđano, na 4,9 odsto BDP-a. To je rezultat neočekivanog rasta budžetskih prihoda koji će biti za 132,2 milijarde dinara veći nego što je planirano rebalansom u aprilu, a u odnosu na prvobitni budžet za ovu godinu čak za 152 milijarde dinara – naglasila je Karanac.
Karanac je istakla da je ovim rebalansom značajnije povećanje sredstava planirano za izgradnju deonice Pojate-Preljina, deonice Novi Beograd-Surčin, gasovoda Srbija-Bugarska, izgradnju fabrike vakcina, izgradnju i opremanje kovid bolnice u Novom Sadu, nabavku opreme za Univerzitetski klinički centar Srbije.
– Dakle, sve su to investicije koje popravljaju kvalitet života i doprinose boljem standardu jer više sredstava u investicije i infrastrukturu najbolja je ekonomska mera za stimulisanje privrednog rasta – rekla je Karanac.
– Budući da su svetske finansijske institucije poput MMF-a i Svetske banke pozitivno ocenile rast BDP-a i ekonomski oporavak Srbije i da podižu prognoze za Srbiju, odnosno projekcije rasta BDP-a na 6,5 procenata, a Vlada Srbije na osnovu tekućih ekonomskih dešavanja smatra da će ove godine realni rast iznositi čak sedam odsto, očekujem da to ne budu samo brojke koje građani slušaju, već da će one omogućiti podizanje plata i penzija, odnosno da će država preduzeti mere za poboljšanje standarda i podizanja nivoa kvaliteta života u Srbiji – zaključila je Karanac.
https://youtu.be/R4yW-aq2poI