Jasmin Hodžić, narodni poslanik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS), govorio je na današnjem zasedanju Narodne skupštine o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu.
Hodžić je istakao da budžet predstavlja jedan od od najvažnijih političkih dokumenata koji donosi svaka zemlja.
– Rebalans, u manje-više istoj formi, treba da nam dâ odgovor na ključne izazove koji se nalaze pred našom zemljom. Čini mi se da ovaj rebalans budžeta pokušava da dâ odgovor na, u najmanju ruku, interesantna vremena. Postoji jedna stara antička kletva koja kaže: „Dabogda živeo u interesantnim vremenima“. Mi, nesumnjivo, živimo u veoma interesantnim vremenima. Naravno, ne mislim da su u pitanju romantizovana vremena iz nekih zanimljivih avanturističkih romana, koji će nam otvoriti neke perspektive i nove horizonte, već mislim da su ovo jedna od najizazovnijih vremena koja su pred nama i pred kojim se našla ova generacija. Imamo rat u Evropi, preoblikovanje geopolitičke scene sveta – i sve to praćeno globalnim padom ekonomskog rasta, nedostatkom hrane i energenata. Predikcija rasta svetske ekonomije ove godine je oko 3,2 odsto, a već naredne godine doći će do usporavanja i taj rast će iznositi oko 2,7 odsto. Mi se, kao zemlja, kao i prethodne dve-tri godine, više nego dobro snalazimo – rekao je Hodžić.
On je podsetio da budžet nisu samo cifre i matematika.
– Budžet, pre svega, govori o stanju jednog društva, ali govori i o perspektivama tog istog društva, na kraju krajeva, govori o ljudima, porodicama, radnicima, govori na koji ćemo način da preživimo ovu zimu i obezbedimo dalji rast. U tom kontekstu, mislim da je ovaj budžet i razvojni i socijalno odgovoran – podvukao je Hodžić.
Hodžić je istakao da smo uspeli da zadržimo relativno visok privredni rast u ovoj godini, koji je iznosio 4,1 odsto.
– Uspeli smo da zadržimo rast direktnih stranih investicija, koji je iznosio 1,4 odsto ili 2,5 milijardi evra za prvih osam meseci. Stopa nezaposlenosti je ove godine pala za 2,2 odsto i iznosi, rekordnih, 8,9 odsto. Takođe, od ovog meseca se povećavaju penzije za devet odsto, a za januar 2023. godine najavljeno je dodatno povećanje od 12,1 odsto. Minimalna zarada će porasti za 14,3 odsto. Istovremeno, privreda će biti dodatno rasterećena sa povećanjem neoporezivog dela zarade. Mladima će biti isplaćena pomoć od 5.000 dinara, koja će koštati državu oko šest milijardi dinara. I ono što je nama iz Socijaldemokratske partije Srbije važno – doći će do izdvajanja oko 15 milijardi dinara za socijalno ugrožene kategorije stanovništva. Takođe, dobra vest je da su prihodi u budžetu u ovoj godini veći za 12,7 odsto. Vrlo konzervatino je Ministarstvo finansija pravilo predikcije za 2022. godinu i, očekivano, imamo rast prihoda. Javni dug se nije povećao, ostao je ispod Mastrihta, i iznosi 53,7 odsto. Ukupan GDP biće faktički dupliran u odnosu na period unazad deset godina – od 33,7 milijardi evra, koliko je bio 2012. godine, uspećemo da dođemo do oko 60 milijardi. Rebalansom je predviđeno da za kapitalne investicije bude namenjeno 500 milijardi dinara, što je 7,5 odsto budžeta, što je tri puta veće izdvajanje za kapitalne investicije i to je, u stvari, ta razvojna komponenta ovog budžeta – kazao je Hodžić.
Turizam je naša razvojna šansa
Hodžić je rekao da ga posebno raduje oblast turizma, gde je SDPS kandidovala „jednog mladog, vrlo perspektivnog ministra, gospodina Huseina Memića, koji ima dosta entuzijazma za rad“.
– Napomenuću da je do sada kroz vaučere država investirala, jer je to investicija, 4,3 milijarde dinara. Turizam multiplikuje efekte u privredi, jer pored direktne dobiti od turizma, faktički zapošljavate domaću, lokalnu radnu snagu, što nije zanemarivo, podižete nivo turističke infrastrukture, što, takođe, nije zanemarivo, podižete agregatnu tražnju kroz razne sektore (ugostiteljstvo, trgovinu) i podižete nivo socijalnog kapitala, ljudi su uslužniji i ljubazniji. Turizam je zaista naša razvojna šansa – zaključio je Hodžić.