https://www.youtube.com/watch?v=lFGmk_TGXzM
Potpredsednik Izvršnog odbora SDP Srbije Đorđo Žujović bio je gost debate „Reč na reč“ na prvom programu Radio-televizije Srbije, gde je govorio na temu izbornih uslova.
Na pitanje da li osim predsedničkih i beogradskih treba zakazati i vanredne parlamentarne izbore, Žujović odgovara da oni dolaze na proleće sledeće godine u redovnom terminu – 2017. godine imali smo predsedničke, 2018. gradske, a da se o vanrednim parlamentarnim izborima sve više govori.
– Najveća stranka u vladajućoj koaliciji već je rekla da su ti izbori realnost. Veći deo opozicije, isto tako, traži da se izbori raspišu. Što se mene tiče, potpuno jedna deplasirana priča. Parlamenarnih izbora će očigledno biti i treba da ih bude – rekao je Žujović.
On je rekao da je sadašnji proporcionalni izborni sistem sa zatvorenim listama glavni problem i da treba da bude predmet razgovora u budućnosti.
– Kada njega rešimo, kada otvorimo liste, onda možemo da dođemo u situaciju da odredimo datume održavanja izbora, odnosno polemišemo o tome da li izbori na različitim nivoima treba da se održavaju istog dana. Sada, pod ovim zakonom, potpuno je nevažno kada glasamo – da li ćemo na proleće glasati i za predsednika i za Grad Beograd i za parlament. U slučaju da se u međustranačkom dijalogu svi dogovorimo i otvorimo izborne liste, onda ima smisla jer ćemo umesto glasača konačno postati birači, i to je najbolje što može da proistekne iz tog dijaloga – istakao je Žujović.
Potpredsednik Izvršnog odbora SDP Srbije još jednom se osvrnuo na pitanje održavanja vanrednih parlamentarnih izbora zajedno sa predsedničkim i izborima u Beogradu.
– Predsednički i beogradski izbori, po sili zakona, dolaze na proleće, tu nema nikakve debate. Parlamentarni izbori treba da budu nešto oko čega će se i vlast i opozicija dogovoriti. Šta to znači? Vlast ima legitimno i legalno pravo da kaže da želi da raspiše izbore i da dođe nova ili da ostane sadašnja većina, a opozicija, s obzirom na to da, većinski, nije učestvovala na prethodnim izborima, ima pravo da traži vanredne izbore. To treba da proistekne kao rezulatat dijaloga – naglasio je Žujović.
Žujović je rekao da nije dobra praksa menjati izborne zakone u predizbornoj godini, ali da je sasvim sigurno da će to biti urađeno, kao i prethodne godine.
– Dijalog koji sada postoji, kako kažu, „na dva koloseka – jedan sa međunarodnim posrednicima i drugi koji je direktan – rezultiraće nekim promenama. Ne treba da bežimo od toga. Cenzus treba da ostane tri odsto, s tim što je SDPS, već nekoliko godina, predlagao da cenzus za dvočlane koalicije bude pet odsto, tročlane sedam odsto… To je predmet debate, a neko naše konačno rešenje. Proceniti trenutno stanje, proceniti realnost, pa tek onda donositi odluke – kazao je on.
Govoreći o izbornom zakonu, Žujović je istakao da bi učesnici dijaloga, u narednim mesecima, trebalo da pokušaju da iz izbornog sistema koji je proporcionalan i sa zatvorenim listama konačno dođu, ako ne ovaj izborni ciklus onda naredni, do izbornih lista gde će glasač postati birač.
– Da građanin konačno zna, kada zaokružuje stranku, kog kandidata sa stranačke liste zaokružuje, jer je to nešto što čeka našu demokratiju, hteli mi to ili ne. Obratimo pažnju na dobre primere takve prakse iz našeg susedstva – rekao je Žujović.
Žujović je podvukao da je agresija i u izbornom ciklusu i pre izbora nedopustiva.To je nešto što je dominantno danas u srpskom društvu. Pojedinci su uneli toliku količinu agresije u javni prostor, a sada ga unose i u privatni, da je nemoguće debatovati i razgovarati. To je ono što što moramo da lečimo, da krenemo od sebe i da kažemo da li smo spremni da saslušamo nekog drugog ili, u svakom trenutku, ispred sebe imamo „recitaciju“ koja služi da uvredimo sagovornika. Hajde malo sebe da pogledamo i da kažemo – imamo svoj politički program, imamo svoju političku platformu koju kandidujemo, ljudi za to glasaju ili ne glasaju, ali je agresija apsolutno nedopustiva. Plašim se šta će biti za šest meseci kada krene kampanja – istakao je Đorđo Žujović.
On je rekao da narednih šest meseci koji su pred nama smatra možda i najbitnijim periodom od obnavljanja višestranačja u Srbiji.
– U društvu vlada tenzija. Moramo da spuštamo nivo agresije, nivo, pre svega, našeg tona, da razumemo da građani možda nemaju toliku samokontrolu kao političari koji su izuzetno glasni i bučni kada se upali kamera, a onda su vrlo tihi kada se nađu na međustranačkom dijalogu u Skupštini. Zato apelujem da dođemo sebi, dok još imamo kome, i da pokušamo da naredni izbori budu ono što kolokvijalno zovu „festival demokratije“, a ne nešto drugo – zaključio je Žujović.