U svom programu, SDPS posebno je akcenat stavila na razvijanje platforme za kulturu. Između ostalog, ta platforma ističe značaj očuvanja od zaborava celokupne kulturne baštine, kako materijalne, tako i duhovne, kao i sistemsko regulisanje kulturne politike kroz zakonske regulative, istakla je Danijela Veljović, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije, na zasedanju Narodne skupštine.
– Upravo o svemu ovome, između ostalog, govori i važan strateski dokument koji se donosi na osnovu Zakona o kulturi, a predstavlja Strategiju razvoja kulture Republike Srbije za period od 2020 do 2029. godine – rekla je Veljović.
Veljović je navela osnovna načela pomenute strategije.
– Kao osnovna načela Strategije razvoja kulture izdvajaju se sledeća: zaštita i negovanje nacionalne kulture, zaštita kulturnih prava nacionalnih manjina, ravnomerno uključivanje osetljivih grupa u kulturni život, zaštita kulturnog nasleđa, stvaranje kulture kao privrednog potencijala i, jako važno pitanje, decentralizacije kulture, odnosno široka dostupnost kulture – naglasila je Veljović.
Ona je kao kao primer dobre prakse istakla Prijepolje.
– Nedavno sam kao članica neformalne Zelene poslaničke grupe, zajedno sa kolegama, imala priliku da u okviru studijske posete prijepoljskom kraju prisustvujem otvaranju veoma značajne manifestacije Dani evropske kulturne baštine, koju ste vi (Maja Gojković, ministarka kulture prim. aut) otvorili i zahvaljujući takvom jednom kulturnom događaju jedan mali grad kao što je Prijepolje postaje kulturni centar Srbije, a zahvaljujući projektima finansiranim od strane Ministarstva kulture, staro i lepo zdanje Doma kulture u Prijepolju dobiće novo ruho, savremenije i, što je najvažnije, pokreće se priča o važnosti ulaganja u obnavljanje devastiranih domova kulture koji su nekada bili stecišta kulturnih dešavanja u malim sredinama, ali i centri kulturne pismenosti i obrazovanja – rekla je Veljović.
Veljović naglašava da je pitanje kojim treba da se bavi Ministarstvo kulture, koje je kao važno prepoznato i u Strategiji razvoja kulture, jeste pitanje mladih.
– Kako u 21. veku stvoriti novu publiku, kako mlade privući tradicionalnim ustanovama kulture u eri digitalizacije, odvući ih od tableta, društvenih mreža, igrica, ali ne moranjem, već kroz igru i uživanje naučiti ih da je prava lepota upoznavanja umetnosti na neposredan način, kroz direktan kontakt – upitala je Veljović.
Multikulturalnost je bogatstvo jedne zemlje, kaže Veljović, a prednost Srbije leži upravo u tome – u preplitanju Istoka i Zapada, jer je takva kultura bogata upravo zbog kolorita i različitosti.
– Zdravu naciju, između ostalog, zdravom čini i zdrava kulturna hrana kojom moramo hraniti naš duh i to treba da bude prioritet – zaključila je Veljović.
https://youtu.be/8GHMmf0_R4c