Narodna poslanica SDP Srbije Nataša Mihailović učestvovala je na dvodnevnoj međunarodnoj i regionalnoj konferenciji Ženskog lobija u jugoistočnoj Evropi, održanoj u Solunu.
Političarke Zapadnog Balkana, međunarodne ekspertkinje, predstavnice organizacije UN Women Europe, centralne Azije i Vlade Švedske, učesnice u međunarodnim mirovnim procesima i pregovorima, podelile su iskustva, ideje i vizije o unapređivanju položaja žena, bezbednosti i dostizanje punopravnog učešća žena na mestima donošenja odluka koje utiču na njihov život, o izgradnji mira i punopravnom članstvu u pregovaračkim i mirovnim procesima radi unapređivanja demokratskog upravljanja i dostizanja ciljeva održivog razvoja.
Konferencija je protekla u znaku obeležavanja 21 godine od donošenja rezolucije 1325 – Žene, mir i bezbednost Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Ocena učesnica skupa je da i u međunarodnim i regionalnim okvirima nikad nije bilo hitnije ulagati u žensko liderstvo i izgradnju mira. Radi unapređivanja demokratskog upravljanja i održivog razvoja, neophodno je obezbediti veće učešće žena u mirovnim i pregovaračkim procesima, veću ulogu u odlučivanju o miru i svim drugim pitanjima koji direktno utiču na život žena, obezbediti veću zaštitu žena u oružanim sukobima i postkonfliktnim periodima, dostizanje pune ravnopravnosti žena i muškaraca do 2030. godine na svim nivoima upravljanja, što je definisano i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija.
Mnogobrojne studije pokazuju pozitivnu korelaciju između rodne ravnopravnosti u mirovnim procesima i trajnosti mira. Uspeh mirovnih i pregovaračkih procesa daleko je izvesniji i veći kada žene mogu da izraze svoj glas i iskustvo. Različita iskustva žena u konfliktnim i postkonfliktnim situacijama mogu pomoći boljem razumevanju faktora koji dovode do sukoba i postizanju odgovornosti za zločine. Zato je uključivanje žena u direktne pregovore i mirovne procese od ogromnog značaja. Uvid žena u to kako ratovi i sukobi i nejednakost utiču na njihov i život dece, vodi do jasnih ciljeva i prioriteta ka podršci i sigurnosti svih građana.
U zapaženom izlaganju, Nataša Mihailović je rekla da se na globalnom nivou mnogo priča o zastupljenosti žena u politici, ali se retko položaj žena i njihova zastupljenost u društvu sagledava iz ugla žena i njihovih potreba i interesa.
– Kako politika treba da izgleda iz ugla žene, koji su njeni interesi i potrebe i u kojoj se meri zadovoljavaju? Prisustvo žena je neophodan, ali nikako i dovoljan instrument u kreiranju politike koja istinski ima sluha za interese žena, njihove probleme i političke prioritete. Obrazovanje, individualne mogućnosti i sposobnosti obrazovanih žena, čine ih prihvatljivijim i kompetitivnijim učesnicima na političkoj sceni. Institucionalni faktori su takođe važni i utiču na zastupljenost žena u politici i mestima odlučivanja. Ipak, politička kultura je možda najvažniji faktor koji utiče na učešće žena u politici jer usmerava ceo korpus političkih mišljenja, ponašanja, vrednosti društva i orjentaciju ka ulozi žena u politici. Na svim ovim poljima ima još mnogo posla kako bi se dostigla puna ravnopravnost, razumevanje i poštovanje ženskih prava kao ljudskih prava u jednom društvu – istakla je Mihailović.
Govoreći o situaciji u regionu, Mihailović je ukazala na opasnost ekstremnog nacionalizma i naglasila da političarke i žene iz civilnog sektora posebnu pažnju treba da posvete sprečavanju podela u svojim zemljama i da jedinstveno, zajednički solidarno reaguju na pojavu ekstremnog nacionalizma koji se kao bauk ponovo nadvija nad našom regijom i preti da ugrozi ionako krhki i teško uspostavljeni mir.
Mihailović naglašava da pored posledica pandemije Covid-19 i njene negativne efekte na učešće žena u izgradnji mira i osiguravanju bezbednosti, zabrinutost zbog rasta ekstremno nacionalističkih ideja u javnom i političkom prostoru moraju biti prekretnica u uključivanje žena u mirovne procese i ravnopravnost za pregovaračkim stolom.
– Gradeći konsenzus u politici koja je podeljena do te tačke da samo što ne počne pucati, nije nimalo lako. Ali svaki uspeh na tom putu vredi zlata i postaje oslonac mira, demokratije, slobode i blagostanja za sve. Naučiti i u ovom trenutku graditi takav konsenzus je najveći izazov za žene u politici, političkim partijama i civilnom društvu. Politička situacija mora da doprinese osećaju mira, da se ne vrti sve oko visoke politike, već da se uzmu u obzir stvarne potrebe građana i građanki, da se poštuju ljudska prava svakog pojedinca, pravo na slobodu kretanja, slobodu izbora, slobodu govora i unaprede uslovi života – rekla je Mihailović.
– Žene su najveći gubitnici razvoja bez mira i najviše pogođene posledicama sukoba. Krajnje je vreme da se prepozna i uvaži uloga žena u sprečavanju i rešavanju sukoba i uspostavljanju mira. Žene monolog pretvaraju u dijalog i zato je neophodno pokrenuti sva ova pitanja u narednom periodu i dovesti za isti sto muškarce, ključne političke aktere i da zajednički radimo na uspostavljanju, očuvanju mira, razvoju demokratije, vladavine prava i postignemo konsenzus o tome šta nam je dalje činiti kako bi istinski omogućili razvoj svake zemlje pojedinačno i regiona u celini – podvukla je poslanica SDPS-a.
– Demokratija zahteva, pored institucionalnog uređenja, i političku kulturu koja će doprineti širenju atmosfere poverenja u društvu. Poverenje je deo našeg svakodnevnog života i bez vere da možemo raditi i živeti jedni sa drugima nema ni demokratije, ni vladavine prava, ni prosperiteta. Zato je poverenja ključna reč kada govorimo o još čvršćim savezima i zajedničkom delovanju žena regiona. Nemamo vremena da čekamo još 100 godina kako bismo ravnopravno sa muškarcima zajednički kreirale bolji i pravedniji svet – zaključila je Nataša Mihailović u svom izlaganju na konferenciji propraćenim podrškom i odobravanjem.