Nataša Mihailović, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije, govorila je o Predlogu zakona o Zaštitniku građana na Četvrtoj sednici Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije.
– Značajna novina, za koju verujem da će posebno pomoći nekim od najugroženijih grupa koje imaju poteškoće u snalaženju u pravnim normama, ali i svim građanima koji žele da im u procesu pomognu stručna lica, je to da je ovim predlogom Zakona omogućeno da pritužbu u ime fizičkog lica može podneti i udruženje koje se bavi zaštitom ljudskih prava, a koje za to dobije pismenu saglasnost fizičkog lica – rekla je Mihailović.
Dodaje da je dobro da Zaštitnik građana ima kvalitetnu i iscrpnu saradnju sa onim organizacijama koje se bave zaštitom prava građana na terenu i da se nadam da je dobar signal to što se u Zakon uvodi dugogodišnja praksa Zaštitnika građana koja se tiče ostvarivanja saradnje sa organizacijama civilnog društva, ali međunarodnim organizacijama i mehanizmima za zaštitu i unapređenje ljudskih i manjinskih prava.
– Ovim predlogom zakona posebno se ukazuje na značaj i obavezu izgradnje institucije Zaštitnika građana u pogledu zaštite, promovisanja i unapređenja prava deteta i mislim da je to veliki i dobar pomak u smeru zaštite onih koji često imaju najmanje zaštite. Izdvojila bih kao značajno proširenje oblasti zaštite koje se ogleda u tome što će usvajanje ovog predloga zakona omogućiti da deca starija od 10 godina mogu da podnesu pritužbu, ali i da za decu pritužbu mogu podneti njihovi roditelji a takođe i organizacije koje se bave zaštitom prava deteta, naravno uz saglasnost roditelja ili staratelja ili deteta koje je starije od deset godina – ističe Mihailović.
Ona je na glasila da treba pohvaliti i to što se ovim predlogom omogućava veće i značajnije učešće Zaštitnika građa u zaštiti prava korisnika ustanova socijalne zaštite i ustanova koje pružaju uslugu domskog smeštaja deci i mladima, kao i odraslim i starijim licima, odnosno da ovim predlogom Zaštitnik građana dobija ovlašćenje da bez prethodne najave i ometanja pregleda ustanove socijalne zaštite koje pružaju uslugu.
– Naravno, svi znamo za izreku da je pravda spora, ali dostižna. Ali to ne znači da ne treba raditi na povećanju efikasnosti i brzine kako sudskih postupaka tako i pritužbi Zaštitniku građana – rekla je Mihailović.
Značajna novina koju donosi ovaj predlog zakona odnosi se na obavezu podnosioca pritužbe da pre obraćanja Zaštitniku građana pokuša da zaštiti svoja prava u odgovarajućem pravnom postupku.
– Prema važećem zakonu, Zaštitnik građana ne postupa po pritužbi dok ne budu iscrpljena sva pravna sredstva, što bi podrazumevalo i odgovarajuće sudske postupke, koji često mogu da traju jako dugo i na koje, prema Ustavu, Zaštitnik građana ne može da utiče. Ovim predlogom zakona predlaže se da se obaveza iscrpljivanja odgovarajućih pravnih postupaka odnosi samo na postupke pred organima, organizacijama koje i Zaštitnik građana može da kontroliše, i na ovaj način donekle će biti olakšano doći do pomoći i zaštite koju pruža Zaštitnik građana – zaključila je Mihailović.
https://youtu.be/GaXEYw29arw