Poslanica Socijaldemokratske partije Srbije u Narodnoj skupštini i zamenica predsednika poslaničke grupe Nataša Mihailović Vacić, koja se ranije bavila novinarstvom, izjavila je u Novom danu TV N1 Srbija da je „tanka linija između novinarstva i politike“.
– Možda je donekle pozicija novinara lakša, jer novinar ima obavezu da istinito, objektivno i tačno obaveštava javnost o tome šta se dešava u zemlji i svetu, a političar je odgovoran da konkretne rezultate isporuči građanima, jer je za to dobio mandat – kaže ona.
Govoreći o međustranačkom dijalogu, rekla je da SDPS učestuje i u onom uz posredovanje evroparlamentaraca, kao i u onom koji se sprovodi u okviru parlamenta.
– Ostalo je da tokom leta se organizuje i drugi sastanak, prvobitna informacija je bila da bi to trebalo da bude negde početkom jula, međutim, u ovom trenutku je zaista neizvesno, mislim da je izglednije negde do kraja leta da bi trebalo da se sastanemo u Beogradu – kaže ona.
Ističe da su na pripremnom sastanku predložili svoju izbornu platformu.
– Mi smo nakon toga poslali svu tu dokumentaciju, uključujući i predlog izmena izbornog zakona, što SDPS predlaže, to je bio naš predlog i pre dve godine, na tom prvom međustranačkom dijalogu. Mi se zalažemo i predlažemo izmenu izbornog zakona tako da građani konačno postanu birači, da se liste otvore, da građani glasaju po imenu i prezimenu za kandidate, a da 30 odsto ostane strankama, predali smo predlog i predsedniku parlamenta – kaže ona.
Kako je rekla, uvek su optimisti.
– Nastupamo s te pozicije, zaista smatramo da je moguće postići dogovor ukoliko nam je svima zajednički interes poverenje u institucije, poverenje u izborni sistem i ukoliko nam je svima u interesu dobrobit građana na ovaj ili onaj način. Verujem da tu može da se nađe prostor za konpromis, otvoreni smo za sve sugestije – kaže ona.
Na pitanje može li se desiti da se i SDPS kao SPAS „utopi“ u SNS, rekla je da misli da „to u ovom trenutku nije pitanje, niti je realno“.
– Mi doprinosimo na jedan specifičan i određen, vrlo konkretan način vladajućoj koaliciji, mislim da do toga nema potrebe da dođe, jer smo i na različitim polovima političkog spektra – kaže ona.
Govoreći o uspehu košarkašica, rekla je da se svi radujemo tim pobedama.
– Marina je i ovog puta dokazala da je zaista neprikosnovena i u motivaciji reprezentacije, to je sasvim sigurno ogroman uspeh, koji će biti podstrek i devojčicama i dečacima – kaže ona.
Naglašava da „svako vidi ono što želi da vidi i vodi se onim za čim želi“.
– Ja zaista u tom smislu verujem da se mnogo više devojčica i ečaka ugleda na uspešne sportiste, na uspešne mlade privrednike. Verujem da je to pokazatelj, kada to kažem, ne idealizuje, svesna sam realnosti, da postoji i ta druga strana, međutim, ima nešto i u porodici, mislim da imamo sjajne mlade generacije, sjajne mlade ljude, kojima je samo potrebna malo veća podrška i podstrek i sigurna sam da će postići sjajne rezultate – kaže ona.
Osvrćući se na slučaj „Petnica“, kaže da joj je manje u fokusu ustanova.
– Za mene je mnogo strašnije što se dogodilo to da mlade naučnice, intelektualke u svakom smislu, ili one koje to već jesu ili one koje će postati, dođu u situaciju da u takvoj ustanovi dožive to što su doživele. Mislim da je izuzetna hrabrost bila potrebna da izađu u javnost sa tom pričom, mislim da je velika hrabrost i Jovane Gligorijević, koja je pokazala kako treba mediji da izveštavaju o ovakvim temama – kaže ona.
Gošća N1 se ranije bavila novinarstvom, a prema njenim rečima, „tanka je linija između novinarstva i politike“.
– Možda je donekle pozicija novinara lakša, jer novinar ima obavezu da istinito, objektivno i tačno obaveštava javnost o tome šta se dešava u zemlji i svetu, a političar je odgovoran da konkretne rezultate isporuči građanima, jer je za to dobio mandat – kaže ona.
Ističe da je „u političkoj borbi mnogo toga dozvoljeno“.
– Mislim da je do svakog pojedinca kako će da sagledava stvari i na koji način vidi realnost i ceni bilo koje pitanje. Iskreno, mislim da je veoma važno da poznajemo temu o kojoj govorimo, mislim da je potrebno mnogo odgovornosti i ozbiljnosti kada govorimo o medijima, to je stav SDPS-a – kaže.
Dodaje da je pitanje bezbednosti novinara izuzetno važno i bitno pitanje.
Na pitanje da li bi se vratila u novinarstvo, kaže da o tome nije razmišljala.
– Iz novinarstva u politiku je moguće i poželjno, naročito kada imate iskustvo koje može da vam koristi da doprinesete u političkom smislu razvoja društva i demokratije i boljem životu, ali o putu unazad nisam razmišljala, mislim da je rano – kaže ona.