Nataša Mihailović, narodna poslanica SDP Srbije, za TV Vesti, govorila je o novim izmenama i dopunama izbornih zakona.
– Zadržava se cenzus od tri odsto. Smanjena je izborna dokumentacija, uz očitanu ličnu kartu biće potrebno da se popuni samo jedan formular koji će značiti i pristanak na kandidaturu, a onda će Republička izborna komisija (RIK), po službenoj dužnosti, skupljati svu neophodnu dokumentaciju – rekla je Mihailović.
Jedna od veoma važnih izmena, ističe Mihailović, jeste da se omogući listama nacionalnih manjina da umesto 10.000 potpisa predaju 5.000 važećih potpisa za kandidaturu liste.
– Ne samo što se na taj način uvažava i unapređuje položaj stranaka nacionalnih manjina, već se zakonom, striktno, precizno i veoma eksplicitno, onemogućava pojava lažnih lista nacionalnih manjina na izborima, čime se štite njihova do sada osvojena prava i slobode – kaže Mihailović.
Do sada je Republička izborna komisija, uz biračke odbore, bila nadležna za sprovođenje izbora, a kako bi se ceo proces dodatno unapredio, u smislu kontrole, ovoga puta se, uz RIK i biračke odbore, uvode i lokalne izborne komisije, što će, naglašava Mihailović, unaprediti i proces i kontrole biračkih mesta, i kontrole zapisnika, odnosno rezultata izbora.
Dodaje da se menja se stalni sastav RIK-a i da je to jedna od izmena koja je bez presedana kao rezultat međustranačkog dijaloga.
– Dogovoreno je da se omogući stalno članstvo u RIK-u i onim strankama koje ne samo što nisu učestvovale na izborima i nisu prešle cenzus, nego neke od njih nisu ni postojale i sada će imati priliku imaju stalnog člana u sastavu RIK-a. To je odlučeno na pretposlednjim razgovorima sa evroparlamentarcima, da se stalni sastav RIK-a proširi za 3+3 člana koja bi delegirala opozicija, tri iz dijaloga koji je vođen posredstvom Narodne skupštine i tri iz reda opozicije koja je učestvovala u dijalogu sa evroparlamentarcima. To je jedan značajan korak napred i veliki presedan, jer nije se nikada desilo da vanparlamentarne stranke imaju stalnog člana u RIK-u – rekla je poslanica SDPS-a.
Ona ističe da sve izmene o kojima je se raspravljalo u Skupštini doprinose unapređivanju izbornog procesa.
– Jedan od tih koraka svakako jeste i to što će poslaničke grupe biti u obavezi da prilikom odlučivanja o imenovanju lica u RIK vode računa o zastupljenosti polova jer je to samo još jedna dodatna napomena o obavezi poštovana Zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji smo doneli prošle godine i koji predviđa da u svim telima bude prisutno 40 odsto žena – podseća Mihailović.
Kada je u pitanju postupak kandidovanja, rok za podnošenje izbornih lista će isticati dvadeset dana pre dana glasanja.
– Produženje rokova je u skladu sa zahtevima učesnika u međustranačkom dijalogu, da se što je više moguće unapredi i proces kandidovanja i da se na taj način i onima koji odluče u poslednjem trenutku da učestvuju u izbornoj trci omogući dodatni rok u kom će moći da skupe neophodan broj potpisa birača – rekla je Mihailović.
Kada govorimo o tome da svaki birač ima pravo da svojim potpisom podrži više lista, kako je to predloženo u ovim izmenama, to će se sasvim sigurno promeniti, ističe Mihailović, jer je Vlada Srbije prihvatila da sastavni deo zakona postane amandman opozicionog narodnog poslanika kojim se onemogućava da jedan birač podrži više lista, tako da će jedan birač moći da podrži samo jednu izbornu listu.
Mihailović kaže da su u fokusu međustranačkog dijaloga bile dve oblasti – medijska zastupljenost učesnika u izbornom procesu, predstavljanje njihovih lista i rezultata rada, i druga se odnosila na integritet izbornog procesa koji podrazumeva i kontrolu biračkih mesta i kontrolu zapisnika…
– Odredba kojom je omogućeno da sve one liste koje su, po preliminarnim rezultatima izbora, prešle dva odsto, imaju pravo da zatraže i izraze sumnju Republičkoj izbornoj komisiji za neko biračko mesto. Potom RIK nalaže lokalnoj izbornoj komisiji da proveri pet odsto biračkih mesta sa svoje teritorije za koju je nadležna. Time se dodatno omogućava još bolja kontrola izbornog procesa, kontrola zapisnika i rezultata glasanja. Sve je urađeno kako bi se na pravi način zaštitio izborni proces, izborno pravo i način glasanja – pojašnjava Mihailović.
Lista samim predavanjem nije proglašena, naglašava Mihailović, već RIK utvrđuje validnost predatih potpisa birača koji podržavaju određenu izbornu listu.
– Žreb do sada nije bio deo Zakona o izboru narodnih poslanika, već se redosled na konačnoj, zbirnoj listi utvrđivao redosledom podnošenja izbornih lista. Dosadašnji zakon o izboru predsednika podrazumevao je da se redosled predsedničkih kandidata na izbornoj listi utvrđuje žrebom, a to će tako i ostati – objasnila je Mihailović.
Istakla je da je ovim izmenama izbornih zakona i uslova napravljen korak napred.
– Za nas iz Socijaldemokratske partije Srbije proces unapređivanja izbornih zakona i uslova ne bi trebalo da se završi i neće se verovatno završiti ovim izborima, već je to samo jedan početak da nastavimo da unapređujemo demokratske procedure i izborne uslove na korist građana, kako bismo omogućili građanima Srbije da glasaju pod jednakim uslovima kako to čine građani razvijenih zemalja Evropske unije – zaključila je Mihailović.
https://youtu.be/b6DMqbSdoEM