Mir je jedan od tri stuba održivog razvoja, druga dva su ravnopravnost i konsenzus oko prioriteta razvoja, rekla je narodna poslanica i potpredsednica beogradskog odbora SDPS-a Nataša Mihailović govoreći u parlamentu o predlozima izmena i dopuna Zakona o osnivanju Muzeja žrtava genocida i izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
– Nema sumnje da je zapošljavanje, socijalna pravda i smanjivanje siromaštva globalno političko pitanje i deo agende UN 2030. o održivom razvoju. Nema održivog razvoja bez mira, ni mira bez održivog razvoja. Žene su najveći gubitnici tranzicije i gubitnici razvoja bez mira, ravnopravnosti i konsenzusa, zato i jesu najveći promoteri mira – rekla je Mihailović.
Ona je naglasila da je u procesu izgradnje mira, kultura sećanja i suočavanje sa prošlošću neophodan prvi korak.
– Iz istine i suočavanja sa sopstvenim žrtvama neophodno je probuditi i empatiju prema žrtvama drugih naroda, bez brojanja žrtava, jer je i samo jedan izgubljen život zločin sam po sebi. Razumevanje sopstvenog bola, treba da probudi razumevanje i poštovanje drugih žrtava. Samo tako, kao društvo, možemo ići napred – istakla je poslanica SDP Srbije.
Kako kaže, tema genocida, etničkog čišćenja ili fašizma i sopstvene nacije ne sme da izaziva podozrenje ni u jednoj zemlji našeg regiona.
– Suočavanje sa prošlošću i izdizanje iznad nje ne znači izmirenje sa zločinima i opraštanje, već je to proces učenja kako da se živi sa sećanjem da su zločini deo i naše istorije. Prevladavanje prošlosti, kultura sećanja i izgradnja mira je trajni proces i stalna opomena, a ne definitivno usaglašavanje prošlosti – zaključila je Mihailović.