Govoreći o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u zaštiti od katastrofa na Zapadnom Balkanu, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije Jasmina Karanac istakla je da katastrofe izazvane brojnim prirodnim pojavama, odnosno opasnostima – tehnološkim, zatim ratnim, bezbednosnim rizicima i pretnjama – stalno su prisutna realnost za ljudska društva širom sveta i zato zemlje treba institucionalno, odnosno kroz zakone i sporazume, da urede okvir, odnosno uslove, za pružanje pomoći u takvim situacijama.
– Ovaj sporazum koji je preda nama, odnosno Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u zaštiti od katastrofa na Zapadnom Balkanu, deo je inicijative „Mali Šengen“, sada „Otvoreni Balkan“, zaključen je sa namerom da unese pozitivne promene u celom regionu, da podstakne privrednu saradnju, olakša trgovinu, kretanje ljudi, roba i usluga i da na svaki drugi način učini lakšim život građanima i približi naše narode – rekla je Karanac.
Karanac je naglasila da se nada se da će Crna Gora i Bosna i Hercegovina shvatiti prednosti ovakve saradnje i pridružiti se ovom sporazumu jer „katastrofe ne znaju za granice, a niko nije bezbedan dok svi nismo bezbedni“.
– Setimo se samo poplava 2014. godine koje su pokazale koliko je društvo ranjivo i bespomoćno pred prirodom i koliko je pomoć, koja je tada odigrala značajnu ulogu u spasavanju ljudskih života i materijalnih dobara, bila dragocena. Takođe, Predlog zakona predviđa i pomoć u slučaju pandemijskih katastrofa. Mi smo tokom ove pandemije videli, s jedne strane, sve slabosti i sebičnost savremenog sveta, a naročito najrazvijenijih zemalja kada se vodila bitka za nabavku respiratora, zaštitne opreme, sredstava za dezinfekciju i vakcina u borbi protiv virusa kovid-19, a s druge strane videli smo i solidarnost pojedinih zemalja koje su nesebično pružale pomoć drugima u borbi protiv ovog virusa, među kojima i Srbija, koja je neretko bila i kritikovana – potpuno neosnovano – podsetila je Karanac.
Zato je bilo nužno donošenje ovog zakona, kaže Karanac, da bi zemlje-potpisnice, poštujući njegove odredbe, kao i potpisane međunarodne sporazume, međusobno nesmetano sarađivale u cilju sprečavanja, odnosno ublažavanja, posledica katastrofa.
– Ja ovde želim da istaknem da je zato važno u situacijama katastrofa, kada ljudski životi bivaju suštinski izmenjeni zbog gubitka najbližih, gubitka osećaja sigurnosti i nade, o čemu svedočimo i tokom ove pandemije, obratiti posebnu pažnju i na pružanje psiho-socijalne pomoći i podrške. Ta vrsta pomoći je neophodna radi olakšavanja oporavka pojedinaca, porodica i čitave zajednice i mislim da ona treba da postane sastavni deo borbe u prevazilaženju posledica katastrofa – zaključila je Karanac.
https://youtu.be/OEdWAcuyuJw