Izmenama i dopunama druge garantne šeme, sektori koji su pretrpeli najveći udar pandemije moći će da konkurišu za kredite za finansiranje likvidnosti i obrtnih sredstava kako bi lakše prebrodili posledice kovid-krize, istakla je Jasmina Karanac, narodna poslanica SDP Srbije.
Karanac je na sednici Narodne skupštine rekla da je država Srbija na samom početku pandemije vrlo brzo i odgovorno reagovala odlučivši da pomogne građanima i privredi da što lakše prebrode posledice pandemija korona virusa i dodala da se ta pomoć nastavila tokom najveće zdravstvene krize i traje do danas.
– Mi smo još u aprilu 2020. godine, na samom početku pandemije, usvojili Zakon o utvrđivanju garantne šeme, kao meru podrške privredi za ublažavanje posledica izazvanih kovidom-19. Ove godine u aprilu mesecu doneli smo Zakon o utvrđivanju druge garantne šeme, kao mere dodatne podrške, kada se Republika Srbija obavezala da kao garant izmiri potraživanja banaka, nastala po osnovu odobrenih kredita za finansiranje likvidnosti i obrtnih sredstava za kreditiranje privrede zbog produženog negativnog uticaja pandemije na privredu – podsetila je Karanac.
Ona je napomenula da je Izmenama i dopunama Zakona o drugoj garantnoj šemi predviđen izuzetak u pogledu mogućnost garantovanja države Srbije za kredite koji mogu biti odobreni preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima koja posluju u sektorima putničkog transporta, ugostiteljstva, turističkih agencija i delu hotelijerstva, i to hotelima koji se nalaze u gradovima, jer su oni, kako kaže, „mnogo više pogođeni krizom u odnosu na hotele koji se nalaze u banjama i na planinama“.
– Država je ovde prepoznala sektore i delatnosti koji su direktno povezani sa epidemiološkim rizicima i naročito pogođeni krizom, a u kojima radi relativno veliki broj ljudi – rekla je poslanica SDPS-a.
Ona ističe da su prema svim pokazateljima najveći udar krize osetili zaposleni u turizmu, ugostiteljstvu, kao i prevoznici i da je tim sektorima pomoć i dalje neophodna.
– Ovo je odličan mehanizam podrške države, jer garancije Republike Srbije za kredite koje banke odobravaju privredi podstiču i ubrzavaju kreditne aktivnosti, a preduzećima omogućavaju da očuvaju likvidnost, da budu solventne i da mogu da nastave da žive i posluju, da bi u što bližoj budućnosti mogla sama da finansiraju svoj rast i razvoj. Takođe ovo je važno i zbog očuvanja radnih mesta – podvukla je Karanac.
Ona je istakla još jedan vid pomoći države da bi se ublažile posledice koje je pandemija korona virusa ostavila na sektore turizam i ugostiteljstvo, a to su subvencije po osnovu korišćenja vaučera za usluge smeštaja u ugostiteljskim objektima.
– U Predlogu budžeta za 2022. godinu država je opredelila sredstva za 100.000 vaučera od po 5.000 dinara. Ovih dana ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija uputila je poziv ugostiteljima da se prijave za ovu vrstu subvencija – zaključila je Karanac.
https://youtu.be/JxaqySb0SQ4