Šef poslaničke grupe SDP Srbije u Narodnoj skupštini Branimir Jovanović bio je gost Jutarnjeg programa Radio-televizije Srbije.
Govoreći o jučerašnjem upadu ROSU na sever Kosova i Metohije, Jovanović je rekao da država ima veoma odgovoran pristup prema ovom pitanju, odnosno prema Srbima koji žive na Kosovu i Metohiji.
– Lako je reći da treba da vratimo vojsku, ali moramo prvo da uvažimo realnost. Realnost je takva da trenutno ne postoji ambijent da možemo da vratimo vojsku na Kosovo i Metohiju. Hajde da vidimo ko je taj ko će prvi da pošalje svoje dete da u ovom trenutku probamo da uđemo vojskom na Kosovo i Metohiju. Za svaku osudu je ponašanje specijalnih snaga kosovske policije, ali u ovom slučaju zakazala je pre svega briselska administracija, to je očigledno. Imam utisak da se i kriza u Briselu manifestuje na pitanje Kosova i Metohije. Nama je potrebna pomoć međunarodne zajednice da bismo prevazišli ovakva pitanja. Sada vidimo da u ovoj situaciji EU nije u stanju da reši jedan incident. Da ne mislimo šta bi se desilo kada bi nešto krupnije izašlo u prvi plan. Tu su neka saopštenja, apeli na suzdržanost, na povlačenje specijalnih snaga kosovske policije, ali se uvek zapitamo koga obavezuju takva obaveštenja? Nikoga – rekao je Jovanović.
Ističe da je poruka Žozepa Borelja (visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost) jasna, ali da očigledno ne postoji mehanizam za rešavanje konkretnog problema.
– Nedavno smo imali veoma neprijatnu situaciju na administrativnom prelazu. Kada govorimo o poziciji Srbije, Srbija je spremna za pregovore, ne bežimo od toga, ali imamo situaciju gde dolazi kosovski premijer Aljbin Kurti koji kaže da njemu pregovori nisu na listi prioriteta. I kako možemo mi da se postavimo u toj situaciji? Da ne ispadne da samo krivim Brisel, ali očigledno je da je velika odgovornost na međunarodnoj zajednici da se više posveti ovom pitanju. Srbija je spremna da pravi dogovor, da imamo jedno dugoročno rešenje – naglašava Jovanović.
On kaže da je važno da insistiramo na poštovanju međunarodnih sporazuma, međunarodnog prava i da nam to ide u prilog.
– I kada govorimo o rezoluciji UN i kada govorimo o onome što je potpisano u Briselu, očigledno je da ono što ne poštuje Priština izaziva probleme. Da smo formirali Zajednicu srpskih opština (ZSO), kao što je to i bio dogovor, sada ovih problema ne bismo imali. Imamo sada situaciju da četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije „lebde“ negde u vazduhu, da Priština ima utisak da ne doseže do njih, što u realnosti tako i jeste, a mi smo nezadovoljni što nema Zajednice srpskih opština. Tu treba EU, kao posrednik u pregovorima, da izvrši pritisak na Prištinu da se ralizuje sporazum koji je potpisan 2013. godine kada govorimo o ZSO – naglašava Jovanović.
Podsećajući da su u nedelju, 17. oktobra, lokalni izbori na Kosovu u Metohiji, Jovanović ističe da su upravo ovakve akcije poligon pred te izbore, gde neodgovorni političari iz Prištine očigledno pokušavaju da sebi, na osnovu populizma, namaknu još neki politički poen.
– Mislim da je to zaista, u najmanju ruku, neodgovorno i opasno. Videli smo juče dokle je to moglo da dođe, i došlo je na terenu – ranjen je čovek. Ovako se samo vraćamo nekoliko koraka unazad. Moramo da se okrenemo dijalogu, da pričamo. Pitate da li je potrebno da se razgovara sa Kurtijem – naravno da je potrebno, sa kim god, da bismo našli dugoročno rešenje, ne zamrznut konflikt. Nije to lako. Ne znam da li igde postoji tako zaoštren etnički sukob. Kosovo i Metohija je deo našeg nacionalnog identiteta. S druge strane, imamo Albance koji žive na Kosovu i Metohiji, koji smatraju da je to njihova kuća. SDP Srbije je predlagala da se ide korak po korak i da svaki put krenemo od onih običnih, životnih tema, da rešavamo konkretna pitanja na terenu, pre svega ekonomska pitanja, pitanje kulturne baštine… I svaku put kada rešimo jedan problem, to je motivacija da uđemo u njihovo dalje rešavanje. Na taj način relaksiramo odnose sa Prištinom, da možemo da rešavamo druge probleme. Problemi se ne rešavaju dovoljno brzo, ali moramo da insistiramo na tome. Sigurno nije rešenje upiranje pušaka u narod – rekao je Jovanović.
Odgovarajući na pitanje koliko je nedavno održan samit Pokreta nesvrstanih u Beogradu bio važan, s obzirom na to da od 120 zemalja članica ovog pokreta, njih 74 ne priznaje samoproglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine, Jovanović odgovara da, ako već govorimo o pitanju Kosova i Metohije u tom kontekstu, od proglašenja nezavisnosti, 17 priznanja je došlo u proteklih nekoliko godina upravo od zemalja koje pripadaju Pokretu nesvrstanih.
– Nama je taj pokret važan u smislu što on, od samog osnivanja pa do danas, propagira neke političke ideje koje nama idu u prilog, a to su, pre svega, jednakost, poštovanje međunarodnog prava, poštovanje teritorijalnog integriteta, nemešanje u unutrašnje stvari jedne države… To su veoma važna pitanja na kojima treba da insistiramo. Pokret nesvrstanih neguje te vrednosti već 60 godina. Mi smo sada u ulozi posmatrača, ali sigurno da nam ovakav skup ide naruku, bolje se pozicioniramo na međunarodnoj političkoj mapi – rekao je on.
EU je naš strateški cilj
Jovanović je još jednom istakao da je put ka EU je naš strateški cilj i na vrhu liste prioriteta kada govorimo o našoj spoljnoj politici.
– Moramo da budemo iskreni prema našem narodu i da pošteno kažemo da put ka EU sigurno neće biti brz, očigledno postoji kriza u okviru institucija EU – kriza ideja, autoriteta, liderstva. Kada sve to pogledamo, jasno je da mi nećemo koliko sutra ući u EU, ali je sigurno da moramo naš sistem da prilagođavamo tom modelu koji je, očigledno, jedan od najboljih – zaključio je Jovanović.
https://youtu.be/X1quTpdt_YE