U dijalogu vlasti i opozicije na RTS-u mišljenja su o referendumu o promeni Ustava suočile Sanja Jefić Branković iz Socijaldemokratske partije Srbije i Tamara Milenković Kerković iz Srpskog pokreta Dveri.
Sanja Jefić Branković iz Socijaldemokratska partija Srbije pozvala je građane da zaukruže „DA“ na referendumu.
„Referendum je najbolji izraz demokratije i to je način neposrednog učešća građana u kreiranju društvenih tokova i upravo iz tog razloga mislim da bi građani trebalo da iskoriste tu svoju priliku i da 16. januara izađu i kažu – da promenama, jer će te promene na kraju svakako biti odraz nekih pozitivnih efekata na njihov svakodnevni život“, navodi Jefić Brankovićeva.
Ustavne promene se, objašnjava Jefić Brankovićeva odnose samo i isključivo na oblast pravosuđa.
„Složićete se sa mnom da je ova oblast nekako uvek bila pod lupom javnosti i apsolutno postoji opravdan razlog za tako nešto, a razlog leži u činjenici da od pravosudnog sistema jedne zemlje, odnosno od stanja u kom se pravosudni sistem jedne zemlje nalazi zavisi i stepen demokratije samog društva. Vrlo je teško dostići odgovarajući stepen demokratije u društvu kako bi se ispoštovalo osnovno načelo vladavine prava“, objašnjava Jefić Brankovićeva
Vrlo često možemo čuti, dodaje Jefić Brankovićeva, da se taj termin upotrebljava u najrazličitijim kontekstima.
„Ja bih rekla da bi najidealnije definicija samog principa vladavine prava bila ta da ona podrazumeva neko dobro funkcionisanje između tri potpuno odvojene grane vlasti – izvršne, sudske i zakonodavne. I te tri grane vlasti moraju međusobno sarađivati u smislu da se sa jedne strane dopunjuju i da koriguju jedna drugu, ali da opet sa druge strane zadrže i izvesni nivo i samostalnosti, ali i nezavisnosti u svom odlučivanju“, objašnjava Jefić Brankovićeva.
Na pitanje u kom smislu, u kojoj meri ove promene obezbeđuju nezavisnost sudstva u odnosu na izvršnu i zakonodavnu vlast odgovara:
„Vi ste vrlo često u javnosti mogli da čujete da se pominje, da kažem, ta poštapalica da ustvari sudska vlast i uopšte odluke sudova nailaze na izvesnu vrstu pritiska od strane političara. Ovim ustavnim promenama upravo se dešava suprotno. Sudije i sudijske odluke će apsolutno biti lišene političkog uticaja, ukoliko ga je ikada i bilo i omogućiće im da na jedan svojevrsan način pokažu da su dostojni obavljanja funkcije na koje su izabrani“, objašnjava Jefić Brankovićeva.