Samira Ćosović, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije, na sednici Narodne skupštine Republike Srbije govorila je o Predlogu zakona o izmeni Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti.
https://youtu.be/YUJRAlhPYFw
Transkript govora poslanice Ćosović:
Ovaj zakon predstavlja normativni okvir koji omogućava razvoj bibliotečko-informacione delatnosti, napredak bibiloteka u stručnom smislu, kao i zaštitu i sigurnost biblioteka u institucionalnom smislu.
Izmena zakona o kojoj danas govorimo odnosi se na obavezu usaglašavanja ovog zakona sa Zakonom o kulturi. Izmena Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti odnosi se na deo zakona kojim se regulišu uslovi za izbor direktora biblioteke. Tako će članom 17 Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti biti jasno definisano da se za direktora biblioteke imenuje lice koje ima visoko obrazovanje i najmanje pet godina radnog iskustva u kulturi, umesto tri koliko je bilo do sada.
Mi iz Socijaldemokratske partije Srbije podržavamo izmene pomenutih zakona i nadamo se da će njihova primena biti dosledna.
Želela bih da napomenem ovom prilikom da se ustanove kulture u manjim sredinama susreću sa problemom zapošljavanja stručnih kadrova na neodređeno vreme. Iako je povučena zabrana zapošljavanja i omogućeno da se zaposli do 70 procenata od broja radnika koji su napustili radni odnos zbog odlaska u penziju ili iz nekog drugog razloga, zbog malog ukupnog broja zaposlenih i dalje se susreću sa praktičnim problemima i ne mogu da zaposle nove radnike na neodređeno vreme.
U malim sredinama ovo je poseban problem zato što su često neophodni stručni kadrovi, posebno muzejski kadrovi, koji moraju da dođu iz drugih mesta ili iz velikih gradova. Ukoliko ne mogu da dobiju posao na neodređeno vreme, ovakvi kandidati nisu u mogućnosti, ili nisu voljni, da preuzmu rizik i troškove koji su rezultat rada u drugom mestu, jer to često podrazumeva preseljenje i odvajanje od porodice.
Ovakva situacija muzeje u manjim sredinama, kao ustanove kulture, dodatno stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na slične ustanove u velikim gradovima.
Nadam se da će Ministarstvo imati razumevanje i pokazati još jednom svoju posvećenost ravnomernom očuvanju i promovisanju kulture u Srbiji.
Mali pomaci u kvalitetu rada kulturnih ustanova u manjim sredinama rezultiraju nadprosečnim uticajem zajednici i zbog toga smaram da je svaki oblik pomoći koje Ministarstvo može da pruži višestruko koristan.