Narodni poslanik SDPS-a dr Muamer Bačevac istakao je da je usvajanje seta izbornih zakona pre svega bitno radi stvaranje klime poverenja u predstojećoj izbornoj kampanji, ali i radi daljeg usklađivanje sa standardima Evropske unije.
Predlogom novog zakona o izboru narodnih poslanika sistematizovane su i stavljene pod poseban odeljak odredbe koje se odnose na pravila za izborne liste nacionalnih manjina. To je isto urađeno i u Predlogu zakona o lokalnim izborima. Precizirana su jasna pravila kada će RIK utvrditi položaj liste nacionalne manjine, ali se i posebno obraća pažnja na prevenciju mogućih zloupotreba tako što se uvodi poseban član zakona koji je usmeren na zabranu izigravanja zakona.
Bačevac je pohvalio to što je ovim zakonom potrebno duplo manje potpisa za manjinske izborne liste. U Predlogu zakona o lokalnim izborima definisano je da je smanjen broj potpisa za proglašenje liste nacionalne manjine i to dvostruko (sa 10.000 na 5.000) i za njih ne važi cenzus od tri odsto kako bi dobili mandate.
Bačevac se posebno osvrnuo na Zakonom o socijalnom preduzetništvu kojim se prvi put na celovit način i sistemski uređuje ova oblast, ali i razvija svest o značaju socijalne ekonomije.
– U Srbiji socijalna privreda iznosi 0.2 odsto BDP-a, odnosno zaposleno je oko 10.000 ljudi. U svetu u nekim razvijenim zemljama socijalno preduzetništvo čini 10 odsto BDP, a u ovom sektoru je zaposleno i do 15 miliona ljudi – naglasio je Bačevac.
On je istakao da je uključivanje osoba sa bilo kojim vidom invaliditetom verovatno glavna stavka kojom se ovoj grupi može pomoći.
– Samo osećaj da pripadaju i da su koristan deo društva vrlo je značajna. Podaci pokazuju da nije manje bitna, ni njihov doprinos društvu, jer su vrlo često socijalni preduzetnici vizionari i kreatori promena jer njihov motiv nije primarno finansijska dobit, već doprinos društvu u kome ravnopravno žive – naglasio je on i najavio podršku poslanika SDPS-a ovim zakonima.
– Grad Novi Pazar jako puno posvećuje pažnje socijalnom preduzetništvu. U uslovima i kada nismo imali ovaj zakon, grad je uz saradnji sa GIZ-om finansirao socijalno preduzetništvo sa nekoliko grantova od po 4.000 evra. Na primer, u projekat NP-rukotvorine kojim je uvezao ogroman broj žena ovog kraja, a preduzeće NP-rukotvorine su postale deo državne ETNO-mreže – rekao je poslanik SDPS-a.
https://youtu.be/5twRXNJpdG4