Rajka Vujović o problematici rodno zasnovanog nasilja, oblicima nasilja, koracima koje društvo mora da načini u borbi protiv istog, osvešćenosti žena u pogledu postojanja različitih oblika nasilja.
Međunarodni dan žena 2022. Ujedinjenje nacije obeležavaju pod sloganom „Rodna ravnopravnost danas za održivost (razvoja društva) sutra“, prepoznajući značaj učešća žena u daljem društvenom razvoju i ekonomiji, kao i afektiranosti žena i devojčicama globalnim klimatskim promenama, migracijama stanovništva i krizama koje pogađaju stanovništvo u 21. veku, izjavila je Rajka Vujović, predsednica Foruma žena Pokrajinskog odbora Socijaldemokratske partije Srbije, u razgovoru za Objektiv24 povodom obeležavanja Dana žena.
Rajka Vujović je naglasila važnost osećaja sigurnosti jedne žene u okviru porodice, institucije koja je jezgro svakog društva.
– U Srbiji žene pre svega moraju biti bezbedne u sopstvenoj kući. Bračnoj ili vanbračnoj zajednici. A ako nisu, onda su potrebna efikasna sistemska rešenja i osvešćenost državnih službenika kako da najefikasije pomognu u situacijama porodičnog i partnerskog nasilja. Porodica je most između pojedinca i društva. Da bi imali funkcionalnu porodicu i zdravu decu, žena se u kući mora osećati pre svega bezbedno i srećno! Bezbedna porodica važna je i za buduće generacije – istakla je Vujović.
Vujović naglašava da u nasilničkoj porodici žrtve nisu samo žene, već i deca i stariji članovi porodice.
– Dete koje odrasta u disfunkcionalnoj, nasilničkoj porodici najčešće i samo postaje žrtva ili nasilnik, dok ekonomski momenat nasilja nad ženama taj da bolesna, zlostavljana žena često ne može da se zaposli, oslanja se na socijalna davanja umesto da privređuje i tako upada u ekonomsku zavinost od zlostavljača i upada u krug siromaštva iz kog se teško izlazi. U takvoj kući žrtve su i deca i stariji članovi porodice – rekla je Vujović.
Podvukla je da je potrebna nedvosmislena, javna osuda nasilja nad ženama.
– Treba razumeti da je u pitanju jedna podmukla negativna pojava i da nasilje bilo koje vrste prema ženama i devojčicama vuče celokupno društvo unazad moralno, ekonomski, intelektualno i u svakom drugom smislu. Potrebna je nedvosmislena, javna osuda nasilja nad ženama, kao i osuda u nasilnika koje srećemo privatno, u svakodnevnom životu. Opravdavanje nasilja se često prenosi s kolena na koleno, ono je zastupljeno u medijima i društvenim mrežama, ukorenjeno u tradiciji našeg društva, u pošalicama i vicevima… Nasilje, predrasude i opravdavanje nasilja često se prenosi s kolena na koleno a da ljudi nisu ni svesni šta govore. Ničega smešnog ni šaljivog nema u vicu ili pošalici koji govori Romkinjama, plavušavama i nasilju nad ženama – kaže predsednica Foruma žena Pokrajinskog odbora SDPS-a.
Ona doda je da su jednako problematične današnje „društvene mreže i mediji koji nas bombarduju informacijama i slikama nasilja do te mere da se nasilje više ni ne posmatra kao izuzetak, već kao normalna pojava u društvu“.
– Veselimo se na svadbama uz stihove koji opevavaju nasilje nad ženama. Romantizuju se psihološki poremećaji ličnosti kroz stihove, normalizuje i opravdava da je ubio od silne ljubavi – rekla je ona.
Odgovarajući na pitanje koliko su žene našeg društva edukovane i osvešćene u pogledu postojanja različitih oblika nasilja, Vujović odgovada da kada i govorimo o nasiju nad ženama najčešće govorimo o fizičkom nasilju, dok drugi oblici nasilja ostaju retko pominjani, kao što je ekonomsko nasilje ili psihičko koje često ni same žene ne prepoznaju kao problem.
– Snagu ne meriš po tome koga si pobedio, već koga si zaštitio. Zato treba glasno osuditi svaki oblik nasilja, a moramo početi da govorimo i o rehabilitaciji nasilnika. Nije sramota biti žrtva nasilja. Sramota je biti nasilnik i saučesnik koji ćuti na nasilje – zaključila je Rajka Vujović.
Autor: objektiv24.rs