Nekoliko organizacija koje čine „Savez za život“ pokrenule su inicijativu za zabranu abortusa u Srbiji. Ovo je bila tema emisije „Uranak“ na K1 televiziji, u kojoj je gost bila Nataša Mihailović, zamenica šefa poslaničkog kluba SDP Srbije u Narodnoj skupštini i narodna poslanica SDPS-a.
– Verujem i znam sigurno da ovakva inicijativa (o zabrani abortusa) ne može da prođe u Srbiji. Niti je tema razgovora, niti je tema u zakonodavnim planovima. Jako je važno, odmah na početku navesti da je pravo žene na autonomiju tela i pravo žena ljudsko pravo i tekovina teške i dugotrajne borbe i naših majki, i naših baka, i revolucionarki, i da je rezultat te dugotrajne borbe utkan u Ustavom zagarantovana prava, elementarna ljudska prava, ženska prava – istakla je Mihailović.
Na pitanje da li postoji situacija u kojoj bi neko mogao da ospori pravo ženama na abortus, Mihailović kategorično odgovara – „apsolutno ne“.
– To pravo je ljudsko pravo i niko nema pravo da vam kažete šta ćete da radite sa svojim telom, niti ženi da uskrati pravo da ona odlučuje o svojoj budućnosti, da odlučuje o tome da li želi ili ne želi dete, da li želi ili ne želi da iznese trudnoću. Abortus je najnepoželjniji oblik kontracepcije. Nažalost, dešava se. Mogu da se složim da je to zbog nedostatka tog nivoa svesti da naučimo decu koji su sve načini stupanja u zdrave i sigurne seksualne odnose, šta je kontracepcija, pri čemu i sa kontracepcijom imamo mali milion problema. Lekari obično prepisuju kontraceptivna sredstva zbog kojih kasnije žene takođe imaju neke probleme. To je mnogo kompleksno pitanje. Ali pravo žene kada se planira porodica je i da učestvuje i partner. Ne možemo svu odgovornost svesti samo na ženu. Kad god je neka kriza, odgovornost se prebacuje na ženu. Žena je odgovorna ako ne želi da iznese trudnoću i odlučuje se za prekid trudnoće – da, žena je odgovorna jer ima to pravo, ali u tom činu začeća učestvuje i partner, zajedno. Najbolje bi bilo da se dogovorom i razgovorom planira porodica. Ako to nije slučaj, ima mali milion primera situacija – rekla je Mihailović.
Mihailović naglašava da „desničarske organizacije koje zastupaju tako retrogradne ideje i zalažu se za uvažavanje i poštovanje majki i žena, to rade na jedan pogrešan način“. Dodaje da je najbolja briga o ženama i o majkama „da se unapređuju njihova prava i njihova uloga u društvu koja im zaista i pripada“.
Ona ističe da ovo pitanje nije pitanje države.
– Država je vrlo jasna. Reč je o organizacijama koje plasiraju u određenim vremenskim periodima tako retrogradne ideje. Dakle, ono što je država uradila i ono što smo mi uradili u zakonodavnoj aktivnosti, zaista mogu da kažem da smo mi u Socijaldemokratskoj partiji Srbije izuzetno ponosni na naš doprinos. Svaka od nas, narodnih poslanica Socijaldemokratske partije Srbije, imala je priliku i mogućnost da lično doprinese unapređivanju zakonskih rešenje koja će da unaprede položaj i ulogu žena u društvu. Kada govorimo i o planiranju porodice, ova vlada i prethodna su, i to je činjenica, donele su više podsticajnih mera nego ijedna prethodna. Dakle, socijalne politike, to je nama kao socijaldemokratama jako važno, briga o porodici, briga o deci, briga o ženama, donošenjem niza podsticajnih mera i širenjem socijalne mreže, brige, zaštite i mera koje doprinose i stvaraju jednu povoljnu klimu u kojoj će mladi parovi da se odluče da zasnuju porodicu – podvukla je Mihailović.
Poslanica SDPS-a kaže da kada govorimo o prekidu trudnoće – žensko telo, ženska odluka, poželjno je da postoji i dogovor sa partnerom – važno je napomenuti i to da ne smemo dozvoliti da se o abortusu i prekidima trudnoće govori tako kao da to žena odluči „preko noći“.
– To su izuzetno teške i traumatične odluke, i za ženu i za porodicu. I šta ćemo da radimo u onim situacijama u kojima partner insistira da žena ode na prekid trudnoće? Dakle, žena mora da ima pravo da raspolaže svojim telom, da odlučuje o svojoj budućnosti. Osvojene slobode i prava se moraju unapređivati – naglašava Mihailović.
Mihailović navodi da se u medijima, i u tabloidima i u respektabilnim medijima, „barata ciframa od sto, dvesta pa čak i više od dvesta hiljada abortusa godišnje“.
– Reč je vrlo često o kampanjama zasnovanim na lažnim vestima i apsolutnim dezinformacijama koje pojačavaju taj negativan odnos prema ženama, umesto da se bavimo svim onim temama koje će da nam pomognu da se položaj žena u društvu unapredi – podvlači Mihailović.
– Duhovnost je važna ljudima, pogotovo u vremenima krize, međutim važno je istaći da se ni pitanje nataliteta, niti bilo koji problem ne rešava zabranama, već podsticajnim merama koje će štititi i ljudska prava i prava na izbor – zaključila je Mihailović.
https://youtu.be/sNqYHFGHSlM