Svetski dan mladih obeležen je 12. avgusta. Neophodno je da pričamo o problemima i izazovima na koje mladi najviše ukazuju kao na prepreku ka ostvarivanju ciljeva i ispunjavanju njihovih ambicija, bilo da su one poslovne, u privatnom i porodičnom životu ili neke druge.
No, želela bih da pružim osvrt na to šta je sve urađeno i koliko smo daleko stigli u poslednjoj deceniji rada na poboljšanju uslova života mladih, koji predstavljaju našu budućnost.
Mladi u istraživanjima, poput onog koje sprovodi KOMS, navode da je najveći problem sa kojim se susreću nezaposlenost. To je problem za 74 odsto mladih. O određenim uspesima u smanjenju nezaposlenosti mladih svedoči to da se broj mladih koji smatra da je to najveći problem godinama smanjuje i da je 2017. taj broj bio iznosio čak 89 odsto.
Tokom godina, sve do krize izazvane COVID-om nezaposlenost mladih je padala i do 2019. se preplovila na 27.5%, a stopa zaposlenosti se povećala jedan i po put na 27.5%. Broj nezaposlenih mladih se smanjio sa 196.000 2014, na 104.000 2020. godine.
Značajna novina koju predlaže Predlog strategije zapošljavanja za period od 2021. do 2026. godine je uvođenje programa „Garancija za mlade“, koji se sprovodi u EU od 2013, i koji je u EU doveo do rekordnih smanjenje nezaposlenosti među mladima.
I dok Srbija nije u mogućnosti da pruži svu asistenciju koju mogu neke bogatije države, program „Moja prva plata“, uveden 2020, namenjen je osposobljavanju za samostalan rad na konkretnim poslovima kod poslodavca, bez obzira na stečeno zvanje u formalnom sistemu obrazovanja, ali u okviru istog nivoa obrazovanja i za koji je Vlada obezbedila dve milijarde dinara, pomoći će da 10 hiljada mladih osoba steknu neophodno iskustvo.
O nivou posvećenosti ovom problemu svedoči i sastanak predsednice Vlade Ane Brnabić sa predstavnicima KOMS-a tokom kog su joj predstavnici mladih predočili svoje predloge i tokom kog se premijerka obavezala da će raditi na tri važna normativna okvira
1. Zakonu o volontiranju;
2. Radnim praksama – bilo kroz poseban zakon ili kroz Zakon o radu;
3. Kao i za mlade izuzetno važan Zakon o nestandardnim oblicima rada.
Pored smanjivanja nezaposlenosti, u narednom periodu, prioritet u kreiranju politika za mlade mora biti i rešavanje onih problema koje mladi navode kao razlog za odlazak iz zemlje kako bismo stvorili neophodne uslove da mladi ostanu u Srbiji i u njoj planiraju svoju budućnost.
Za nama je, po sve nas, izuzetno teška godina u kojoj je COVID-kriza dosegla vrhunac u svetu, a jedna od posledica pandemije je i to što su mladi, posebno oni koji još pohađaju školu ili studiraju, proveli formativne godine svog života u svojevrsnom karantinu sa opasnošću da ovakav način studiranja i školovanja može da ostavi posledice po njihov razvoj u budućnosti.
Na udaru su bili i mladi koji su zaposleni.
.
Tokom pandemije smo svedočili povećanju nezaposlenosti mladih posle niza godina, jedan od osnovnih razloga je i zbog karaktera poslova koji su rasprostranjeni među mladima, posebno onima koji balansiraju studije i školovanje sa zaposlenjem.
Nadajmo se da će naredna godina, u kojoj budemo polako izlazili iz pandemije, zajedničkim delovanjem i posvećenošću pre svega mladih, ali uz podršku institucija, biti godina u kojoj ćemo uspeti da poboljšamo položaj mladih, posebno u oblasti zaposlenja i da ćemo iskoristiti prilike koje nam se otvore za rešavanje dugoročnih problema, rekla je u autorskom tekstu za Press SDP Srbije, narodna poslanica Nataša Mihailović.