https://youtu.be/Fuf77bQ7hrY
Jasmina Karanac, narodna poslanica Socijaldemokratske partije Srbije u Narodnoj skupštini Republike Srbije, govorila je o Predlogu zakona o o popisu poljoprivrede.
Transkript govora poslanice Karanac:
Ono što treba da se zna je da rezultati dobijeni popisom nisu samo brojke i dosadni statistički podaci. Naprotiv, podaci dobijeni popisom daće jasnu sliku, odnosno kompletan pregled stanja poljoprivrede na republičkom i lokalnom nivou.
Neophodno je da država zna čime raspolaže u ovoj oblasti da bi mogla, na što realniji način, da pristupi izradi strateških ciljeva kada je reč o planiranju i budućnosti poljoprivrede.
Koliko je važna podrška poljoprivrednoj proizvodnji i njenom razvoju govore i činjenice o značajnom učešću poljoprivrede u bruto domaćem proizvodu (BDP) naše zemlje.
Poslednjih godina udeo poljoprivredne proizvodnje u ukupnom BDP-u Srbije kreće se između 6 i 7,5 odsto, što je oko četiri puta više nego u celoj Evropskoj uniji.
U vreme najveće pandemije virusa kovid-19 udeo poljoprivrede u BDP-u Srbije iznosio je značajnih 7,5 odsto i može se slobodno reći da su poljoprivreda i prehrambena industrija, takođe sa 7,5 odsto učešća, sačuvale pad BDP-a u Srbiji.
To se dešava upravo zbog strukture ekonomije, odnosno većeg učešća poljoprivrede i prehrambene industrije i zato je Srbija u vreme najveće korona-krize imala manji pad BDP-a od drugih evropskih zemalja.
Poređenja radi, poljoprivreda u evropskim zemljama koje se karakterišu visoko produktivnom proizvodnjom, kao što su Holandija, Danska ili Francuska, učestvuju sa manje od dva procenta u BDP-u.
Praksa je pokazala da su poljoprivreda i prehrambena industrija grane privrede koje nisu posustale u vreme zdravstvene krize i neće pretrpeti toliko veliku štetu kao npr. neke druge grane poput auto-industrije i zato će i oporavak BDP-a Srbije, na koji u velikoj meri uticaj imaju i poljoprivredna proizvodnja i prehrambena industrija, biti brži.
To je prepoznao i MMF, prognozirajući da će Srbija sledeće godine imati privredni rast od 7,1 odsto, što je dobro jer to znači i jače poverenje kod stranih investitora, ali i lakše vraćanje javnog duga u budućnosti.
Sve ovo govorim da bi se shvatio značaj poljoprivrede i njen doprinos našoj ekonomiji i sveukupnom razvoju Srbije i da nijednog trenutka ne smemo ni da potcenimo ni da zapostavimo već da podstičemo i razvijamo poljoprivrednu proizvodnju jer će potražnja za hranom u svetu biti sve veća. Naša prednost je što smo mi i na dobrom geografskom položaju i imamo još uvek dobar prirodni potencijal, dobre karakteristike zemljišta i vodu i klimu – sve resurse za uspešno bavljenje poljoprivredom – i te resurse treba da sačuvamo i da ih koristimo na održiv način jer su poljoprivreda i proizvodnja hrane naša velika šansa koju ne smemo da ispustimo.
Na putu ka Evropskoj uniji naša poljoprivreda mora da se prilagodi brojnim propisima koji će značajno promeniti postojeće stanje u poljoprivredi.
I ne samo to, pored prilagođavanjima standardima EU pred Srbijom je mnogo posla i izazova u ovoj oblasti ukoliko želimo da unapredimo našu poljoprivredu, da je sačuvamo i da ostvarujemo značajnije ekonomske rezultate.
Pored pravila koje nam propisuje EU i koja nam nameću naši trgovinski partneri, mi se moramo prilagođavati i mnogo strožijim i surovijim pravilima. Ta pravila nam nameće priroda kroz klimatske promene koje su iz godine u godinu sve izraženije i koje ostavljaju sve veće posledice ukoliko se ne prilagođavamo zakonitostima koje nam priroda nameće.
Stručnjaci su na Svetskom panelu o klimatskim promenama, krajem juna ove godine, upozorili da nas, ukoliko trajno globalno zagrevanje bude iznad praga od 1,5 stepen i dostigne 2 stepena Celzijusa, tek čekaju ekstremne vrućine i glad.
Zato je ovaj Zakon o popisu poljoprivrede u službi održive poljoprivrede jer je clj popisa da se dobiju tačni, pouzdani i međunarodno uporedivi podaci, da bi se u dogledno vreme, na globalnom nivou, postiglo održivo upravljanje i efikasno korišćenje prirodnih resursa, kako bi se povećala poljoprivredna produktivnost i da svim ljudima na planeti, tokom cele godine, bude dostupna hrana u dovoljnim količinama.
Verujući da su ovo ciljevi kojima svi težimo, Socijaldemokratska partija Srbije će podržati predloženi zakon.